Tootegrupid

Puuvõõrik- suudlus tervisele

08.12.2019 / 0 kommentaari
Puuvõõrik- suudlus tervisele

Ameerika jõulufilmides näeme tihti kavalalt planeeritud suudlusi puuvõõriku all, see komme pärineb aga hoopiski inglastelt, kes usuvad, et jõulude ajal puuvõõriku all suudlemine toob head õnne ja viljakust. 18.sajandil hakati Inglismaal pühade ajaks puuvõõrikust pallikesi lakke riputama. Noor neiu, kes juhtus kaunistuse all seisma, ei tohtinud kombe kohaselt suudlusest ära öelda. Kui aga juhtus, et suudlus jäi saamata, ei pidavat ta terve järgmise aasta jooksul mehele saama.

Põhja-Ameerikas kasvavat punaste marjadega puuvõõrikut kasutataksegi üksnes jõulukaunistustena aga Euroopas kasvaval valgel puuvõõrikul (ld k Viscum album) on oma osa ka rahvameditsiinis.

Valge puuvõõrik on igihaljas poolparasiittaim, mis kasvab peamiselt Kesk-Euroopa puudel: mändidel, paplitel, tammedel, lehistel ja õunapuudel. Kasvuala põhjapiiriks on Läti, mõnel üksikul korral on leitud valget puuvõõrikut ka Eestist. Valge puuvõõriku lehed on nahkjad ning teravatipulised, pisikesed õied asetsevad kimpudes ning neist viljuvad valged, lihakad ja kleepiva sisuga marjad. Taime levitajateks on linnud, kes söövad võõriku marju ning seemned nokka puhastades või väljaheidete kaudu teistele puudele edasi kannavad. Mida suuremaks puuvõõrik kasvab, seda rohkem ta endasse peremeestaimest toitaineid tõmbab. Puuvõõrikus on palju mineraale (Na, Fe, Zn, Se, Ca, Cu), antioksüdante, vitamiine (C- ja B-kompleks) looduslikke ensüüme ja eeterlikke õlisid.

 

Õigetel kasutusviisidel on puuvõõrik üks võimsamatest ravimtaimedest. Enamasti kasutakse taime lehti ja varsi, marjad on inimestele ja lemmikloomadele söömiseks kõlbmatud. Puuvõõriku tinktuur vähendab valu, kui seda määrida haigetele liigestele. Puuvõõriku ekstrakt omab spasme vähendavat ning rahustavat toimet, mis on kasuks bronhiidi ja astma puhul, abi on saadud epilepsia, hüsteeria, paanika- ja ärevushäirete puhul. Ekstrakt tugevdab immuunsüsteemi ning südame tööd ning on abiks viljastumisprobleemide korral. Laialt kasutatakse puuvõõriku ekstrakti insuldijärgseks taastumiseks, vererõhu reguleerimiseks ja vähiravis. Euroopas on vähiravis lisaks lehtedest ja marjadest valmistatud ekstraktile kasutusel ka puuvõõrikusüstid.
 
Nahahoolduses
Puuvõõriku ekstrakt on tugev antioksüdant, mis kaitseb nahka vabade radikaalide eest ning on peamiselt kasutusel noorendavas kosmeetikas. Ekstraktil on nahka rahustavad, põletiku- ning ärritusvastased omadused. Vitamiinid, mineraalid toidavad ja tasakaalustavad. Puuvõõriku ekstraktiga tooted sobivad ka probleemsele nahale aitamaks taltsutada vistrikest tekkinud ärritusi.
 
 
 

Kommentaarid